125 χρόνια Γ.Σ.Ζ.

Πρωτοπόρησε και στο ποδόσφαιρο Χωρίς να εγκαταλείπει την ιδέα για καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης μέσω του κλασικού αθλητισμού, ο Γ.Σ.Ζ. έδινε έμφαση και στα νεοφερμένα ομαδικά αθλήματα. Ανταποκρινόταν έτσι στα κελεύσματα των καιρών. Αγκάλιασε με ιδιαίτερη θέρμη το ποδόσφαιρο, λόγω της δημοτικότητας του νέου αθλήματος. Το 1902 δημιούργησε ποδοσφαιρικό όμιλο, όπως αναφέρθηκε. Αναπτύχθηκε στον τομέα αυτό, καταρτίζοντας σταδιακά ισχυρή ομάδα, η οποία αναδείχθηκε νικήτρια στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στο πλαίσιο των 18ων Παγκυπρίων αγώνων. Ο τελικός πραγματοποιήθηκε αργότερα, στις 6 Μαΐου 1928, κατά τους εορτασμούς των ανθεστηρίων στο στάδιο Γ.Σ.Ζ. Η ομάδα του Γ.Σ.Ζ. υπερίσχυσε της ομάδας του Γ.Σ.Π. με 4-1 και κατέκτησε το τρόπαιο. Όταν o Αθλητικός Μουσικός Όμιλος Λάρνακας (ΑΜΟΛ) προκήρυξε παγκύπριους ποδοσφαιρικούς αγώνες Έξι καθ’ ομάδα (Six-a-side) για τις 11 Νοεμβρίου 1928, ο Γ.Σ.Ζ. έθεσε τη διοργάνωση υπό την προστασία του. Έτσι έγραψε και πάλι ιστορία γιατί ήταν το πρώτο παγκύπριο τουρνουά ποδοσφαίρου. Συμμετείχαν οι ακόλουθες ομάδες: ΑΜΟΛ, ΑΠΟΕΛ, «Πεζοπορικός», Αθλητικός Όμιλος Πάφου, Ένωσις Νέων «Τραστ» Λευκωσίας, Γ.Σ.Ο., Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας και Ιεροδιδασκαλείο Λάρνακας. Το έπαθλο κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ, αφού νίκησε στον τελικό τον ΑΜΟΛ με 1-0. Στιγμιότυπο από ποδοσφαιρικό αγώνα στο στάδιο Γ.Σ.Ζ.